Avaleht

2000ndad - joonisfilmide sünopsised


Lotte reis lõunamaale (2000, Janno Põldma ja Heiki Ernits)

Väikese külas mere ääres elavad juba tuttavad koerad seriaalist "Tom and Fluffy" - Oskar, Klaus, Tom, Fluffy ja teised. Vahepeal on nii mõndagi juhtunud. Näiteks Oskar on pärast aastatepikkust poissmehepõlve abiellunud. Nüüdseks on Oskaril väike tütar Lotte, uue seriaali peategelane. Enamik ootamatuid situatsioone saavad sarjas alguse tänu Lotte püsimatusele ja uudishimule. Oskar, vana rännumees Klaus ja väike Lotte asuvad Lotte eestvõtmisel Oskari lennumasinaga teele lõunamaale. Nende eesmärk on aidata sugulaste juurde tagasi väsimuse tõttu teistest rändlindudest maha jäänud linnulaps Pippo.

Lepatriinude jõulud (2001, Janno Põldma ja Heiki Ernits, 54:34)

Lepatriinupoiss Tim läheb Jõululaupäeval külla lepatriinutüdruk Miale. Mia väike majake ripub kuuse otsas. Siis aga tuleb inimene, raiub kuuse maha ja viib endale koju jõulupuuks. Tim ja Mia satuvad toaputukate maailma. Lepatriinud asuvad otsima teed metsa, paraku ei tea ükski toaputukas, mis asi mets on. Läbi mitmete naljakate sündmuste jõuavad Tim ja Mia oma otsingutes lõpuks kapi otsa. Seal lebab tolmukorra all postkaart, millel on kujutatud talvine mets. Et on Jõululaupäev, saabub inimeste majja Jõuluvana. Suure   Jõuluvana taskust laskub nöörredeliga alla väike toaputukate Jõuluvana. Kui kõik toaputukad on oma kingitused saanud, märkab putukate Jõuluvana kurvalt seisvaid Timmi ja Miat. Jõululaupäeval, teadagi, võivad aga teoks saada nii mõnedki unistused.

Mont Blanc (2001, Priit Tender, 11:08)

Fujiyama pole aga ainuüksi mehe reisisihiks – seal tungleb veel tuhandeid tippupürgijaid, kõigil kohvrid käes. Ka mägi ise koosneb sadadest tuhandetest kohvritest. Halastamatu tõus tippu avab peategelasele kogu näitemängu tagamaa: igal tippujõudjal hammustab tema enda kohver pea otsast ning tema elutu keha kukub kraatrisse. Enne seda aga laulab kohver naishäälega imelist lauluviit, millest tippupürgijad saavad üha uut innustust. Ent meie kangelane teeb pretsedenditu otsuse – heites põleva sigareti kohvrisse ja seejärel põleva kohvri kraatrisse, vallandab ta maavärina. Mägi puruneb, maa neelab tuhandeid, kaardimajade rusudes hukkuvad terved linnad, õhus lendab kohvreid ja peadeta laipu. Ent mees jõuab koju. Aga naise hiidrind ei liigu enam – elutu valge mäena kõrgub see ta ees.

Peata ratsanik (2001, Ülo Pikkov, 11:07)

Lugu üksikust ja jõhkrast kangelasest, peata ratsanikust. Ta on tavaline Grand Canyoni elanik nagu teisedki, kuid tal puudub pea. Kuna ta on teistest kanjonielanikest erinev, vaevab ratsanikku alaväärsuskompleks ning ta on kohutavalt vägivaldne. Mõne katsumuse järel õnnestub peata ratsanikul leida endale uus pea. Nimelt kleepub ta taevas särava kuu külge ning temast saab suure peaga kuunägu. Vaatamata oma uuele kuunäole ei muutu ta paremaks, vaid jääb üksikuks ja jõhkraks. "Peata ratsanik" on lugu indiviidi ja ühiskonna kompromissist.

Superlove (2001, Ülo Pikkov, 0:55)

Kogu elu õiglust kaitsnud ja kurjusega võidelnud Superman on jäänud vanaks. Et vanaduspäevi veidigi värvilisemaks muuta, on Superman otsustanud leida endale armukese, kes oskaks lennata nagu temagi ja tooks lapsi. Film "Superlove" on lugu ühepoolsest ja võimatuna tunduvast armastusest Supermani ja toonekure vahel.

Kontsert porganipirukale (2002, Janno Põldma ja Heiki Ernits, 11:37)

Kasside orkester esitab "Kontserdi Porgandipirukale".  Vanaema otsustab küpsetada porgandipiruka ja saadab vanaisa ja lapselapse põllule porgandit tooma. Üritades puhtaks pesta üleannetuid porikärbseid, satub vanaema järve keskel loksuvasse kasti. Vanaisa ja lapselaps asuvad vanaema otsima. Pimeda Jänese abil jõutakse järveni. Järves ujuv kala teatab tähtsalt: Lõpp hea, kõik hea.

Weitzenbergi tänav (2002, Kaspar Jancis, 11:15)

Mees unistab ideaalsest naisest, naist huvitab aga hoopis teine. Mees loobub naise tähelepanu püüdmise vaevarikkast ettevõtmisest ja avastab uue ihaldatava. Naisel tekib omakorda huvi mehe vastu. Ent meest huvitab ainult uus lemmik, kelle tõttu mees satub varsti hädaohtu. Mida teeb nüüd hüljatud naine? Õnnetus tuleb hüüdmata, kuid mees pääseb napilt, hukkuvad hoopis mõlemad ihaldatud. Mees ja naine leiavad taas teineteise …

Ahviaasta (2003, Ülo Pikkov, 11:51)

Film "Ahviaasta" on lugu loomaaias elavast ahvist, keda juhuse tahtel sunnitakse hakkama inimeseks. Ahv viiakse loomaaeda eksinud purjus jõuluvana pähe viinaravilasse. Seal raseeritakse ahvilt kõik karvad ja ongi pealtnäha korralik kodanik valmis. Inimühiskond võtab värske liikme, raseeritud ahvi kiiresti omaks, ahvist kujuneb austatud ühiskonnategelane.

Karl ja Marilyn (2003, Priit Pärn, 23:52)

Karl on väsinud teda rõhuvast kuulsuse koormast, ning ta otsustab sellest vabaneda. Pöördunud tagasi n.ö. tavaliste inimeste hulka, ristub tema tee kuulsust otsiva Marilyniga. Tavaline Karl ongi jõuks, mis teeb Marilynist masside iidoli. Kuid mitte kauaks...
 

Easy Writer (2004, Katja Kettu Heikkinen)
 
Frank ja Wendy (2005, Priit Pärn)

Kaks Ameerika salateenistuse agenti - Frank ja Wendy - on saadetud maailma ohukoldesse nimega Estonia. Estonia on jabur koht, võib-olla isegi veel jaburam kui agendid ise. Frank ja Wendy, kellele maailma päästmine on igapäevane töö, saadavad mängleva kergusega korda nii mentaalseid kui ka manuaalseid vägitegusid. Näib, et lõplikust võidust lahutab neid eimiski, aga võta näpust. Kurjuse telg ei kuiva kokku ja ründab superagente sealt, kust nad seda oodatagi ei oska...

Sõnum naabritele (2005, Priit Tender, 11:19)

See on tragikoomiline lugu tavalise paneelmaja elanikest. Ühel heal päeval läheb elektroonik Anti hulluks ning otsustab televiisorite asemel maailma parandama hakata. Maailm aga ei näi Antit mõistvat ning tõlgendab tema positiivset sõnumit hoopis isemoodi.

Elu maitse (2006, Ülo Pikkov, 11:40)

Filmis “Elu maitse” uuritakse armastuse ja toidu omavahelisi seoseid. Nii nagu toiduahel, eksisteerib ka armastuseahel - selleks, et kedagi armastada, peab see keegi samuti armastama. Ja nii nagu toiduahel, on ka armastuseahel ringikujuline ning lõpeb iseendaga. Film püüab läbi musta huumori lahata armastuse olemust ja jõuda arusaamisele, mis maitsega on elu.

Leiutajateküla Lotte (2006, Janno Põldma ja Heiki Ernits, 80:55)

Kusagil Euroopas, suure mere ääres, asub Leiutajateküla, kus au sees on igasuguste majapidamises kasulike vigurite meisterdamine. Igal aastal korraldavad külaelanikud uute leiutiste võistluse. Üks kuulsamaid leiutajaid külas on energilise koeratüdruk Lotte isa Oskar. Tema peamiseks rivaaliks on jänes Adalbert, kelle abikaasagi kogu hingest võistlusest osa võtab. Võit oleks oluline suguvõsale ja teeks au kogu jäneste klannile. Järjekordse leiutiste võistluse eelõhtul leiavad Lotte ja tema sõber, kassipoeg Bruno, merest vettinud raamatu. Raamatu vahelt ronib välja mesilane Susumu, aednik kaugest Jaapanist. Susumu õpetab külaelanikele võistluste eel mõned judoheiteid, mida viimased hakkavad agaralt kasutama oma igapäevaelu hõlbustamiseks. Külaelanike arvates on judost isegi enam abi majapidamisetöödes kui keerulistest ja tõrksatest masinatest.

Maraton (2006, Kaspar Jancis, 14:38)

Väikelinnas valitseb elevus - oodatakse iga-aastase maratonijooksu algust. Stardipaugu asemel plahvatab pomm. Vallandub tegevusteahel, mille lõppu ei oska keegi aimata. Politseiinspektor, skulptor, avaliku käimla ümbruses tegutsev sulikamp - kõigil neil tuleb läbida oma maraton. Vaid juhuslikult lahti pääsenud õhupall liugleb asjade algust ja lõppu tundmata omasoodu.

Väike lühinägelik boamadu (2006, Aina Järvine ja Meelis Arulepp, 12:00)

Boamao poiss Kaabriel ei ole üldse tavaline roomav madu. Tema roomamine on lärmakas ja lisaks huvitavad teda suured liblikalaadsed olevused, keda ülejäänud džunglirahvas tundub pelgavat. Kaabrieli lärmakas roomamine tuleneb lühinägelikkusest, ta saab endale prillid ning avastab ühtlasi, et liblikalaadsed olevused on hoopiski raamatud.

Raamatutest leitud teadmisi tahab Kaabriel jagada ka džunglirahvale, kes juba pikka aega on ebaõnnestunult ehitanud lõkse, et kinni püüda džungli hirmu – tülinorijast See. Raamatud on aga džunglirahva seas halva kuulsusega asjad, sest lendlevad nad ju alati kaasa Seega. Nii ei peetagi Kaabrieli abipakkumist mitte kui millekski ja kui Kaabrieli aktiivne lugemine on põhjustanud džunglis juba piisavalt palju kaost, lükatakse ta lihtsalt teiste poolt eemale kui väike veidrik, kellest mitte mingit kasu ei ole.

Sel ajal kui loomad hauvad uut plaani See kinni nabimiseks, kohtub Kaabriel ootamatult tülinorijaga ja tänu raamatutest ammutatud tarkusele taltsutab ta See kergelt ja muretult. Loomade imestus on piiritu, kuid fakt on selge: teinekord piisab täiesti teistsugusest lähenemisest, et eesmärki saavutada ja väikesest heidikust saab džungli kangelane.

Must lagi (2007, Kaspar Jancis, Janno Põldma, Heiki Ernits, Ülo Pikkov, Priit Tender, Priit Pärg, Olga Marchenko, Mati Kütt, 18:36)

„Must lagi” on omapärane luule ja filmi hübriidprojekt, mis kujutab seitsme eesti animaatori nägemust seitsmest eesti luuletusest. Iga kaheminutiline lõik illustreerib mõnd rohkem või vähem tuntud teksti just nii, nagu filmi autor seda enese jaoks tõlgendab. See on eksperiment, mis liidab animatsiooni ja poeesia – Animuse ja Pegasuse.

Seinameistrid (2007, Elisabeth Salmin, 4:29)

Kahe eduka tapeedimeistri mälestuslugu nende esimese tapeedi valmimisest. Esimese tapeedi valmistasid nad täiesti juhuslikult, kui nad ükskord töötute ja aega surnuks löövate heidikutena ühes majas elasid ja aega surnuks lõid. Maja oli mahajäetud, kuid mitte päris. Keldrikorrusel elanud kunstnik avastab oma silmaringi laiendades nende ande ja teatab kuhu vaja. Sestsaati on neil kahel kõik olemas, mida hing ihkab. Aga nende brutaalne maailmapilt pole põrmugi muutunud.

Üks (2007, Katri Haarde, 5:13)

Allegooriline lugu märgikeelest, millest me lugematagi aru saame ja mida me pimesi järgime - selline spontaanne ja masinlik järgimine. Kanapeletise eest põgenev Paula valib enda arvates põgenemis-trajektoori ise. Alateadlikult märke järgides jõuab ta lõpuks välja sinna, kuhu on jõudnud ka kõik enne teda - salapärasesse majja, sügaval metsas, kus mängitakse üht mängu ja kust kõik algab taas…

Elu ilma Gabriella Ferrita (2008, Olga Marchenko ja Priit Pärn, 43:45)

Dramaatiline lugu armastusest, lukus ustest, näotust vargast, haavatud kurest, kadunud laptopist ning õdedest O’Keydest, kes on virtuaalsed prostituudid... Filmis ei ole Gabriella Ferrit, kuid on peaaegu happy end.

Köögi dimensioonid (2008, Priit Tender, 19:08)

Kolm orkestreeritud rännakut hommikuse köögi senitundmatutesse dimensioonidesse.

Väike maja (2008, Kristjan Holm)
Krokodill (2009, Kaspar Jancis, 16:38)

Lugu endisest ooperitähest, kes on saatuse tahtel sunnitud töötama kaubanduskeskuse lastenurgas poroloonkostüümis Krokodillina. Selline elu tundub endisele esitenorile rõõmutu, isegi tülgastav, ja ta elab oma frustratsiooni välja ebatsensuurse käitumisega. Kuni ühel päeval astub tema ellu saatuslik naine ja... krokodill.

Dialogos (2008, Ülo Pikkov, 4:43)

„Dialogos“ on eksperimentaalne animatsioonfilm, kus kogu visuaalne materjal on joonistatud otse filmilindile ning mis on üles ehitatud absurdihuumorile. Filmi teemaks on kaasaegne kõrgtehnoloogiline ühiskond, kus eksisteerib liiga palju märgisüsteeme. 

Kui ma oleksin suur 2 (2009, Aina Järvine)

5-aastane Danny ei mõista, miks täiskasvanud, kui nad abielluvad ja neil on mängukaaslane omast käest võtta, ei mängi omavahel, vaid tegelevad selliste igavate asjadega nagu lõputu rääkimine. Kui Danny oleks suur, siis abielluks ta just sellise tüdrukuga, kellega saab mängida ja kes väikesi ulakusi pahaks ei pane.

Õhus (2009, Martinus Daane Klemet, 8:37)

Hundi ja inimeste vaheline telekommunikatsioon viib olukorrani, kus gravitatsiooniseadused muutuvad tundmatuseni.

Põgenemine (2009, Kristjan Holm)

Väljavaated ei ole paljulubavad: situatsioon meenutab vanglakaristust, pudrukauss tundub põhjatuna ja aeg tiksub häbematu järjekindlusega. Ootamatu avastus muudab selle siiski võimalikuks.

Tuukrid vihmas (2009, Priit Pärn ja Olga Pärn, 23:21)

Temake, varahommikune saabuja ja Tema, varajane töölemineja, kohtuvad vaid lahkumissuudluseks. Vihma sajab. Suur laev upub aeglaselt, kuid kindlalt. Mehed teevad oma tööd, sellist tööd, kus kiirustamisel ei ole kohta ja eksitakse vaid kord. Sellises elus on viimane sigaret osa katkematust ahelast. Temake, öine hambaarst, jääb magama ja näeb und, et ta ei jää magama. Vihma sajab. Õhtune lahkumissuudlus läheneb

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm