Avaleht
» Filmiliigid
» Dokumentaalfilmid
Dokumentaalfilmid
Andmebaasis on avatud kirjed ligi 2500le dokumentaalfilmile. Enamiku puhul neist on esialgu tegemist osakirjetega, see tähendab, et andmebaasi on üle kantud vaid kirjalikest allikatest kättesaadavad andmed ning põhjalikumad filmiuuringud, sisukirjeldus ja märksõnastamine on veel tegemata. Toimetus kavandab dokumentaakalfilmide ulatuslikumat kirjeldamist aastatel 2016-2020. aastal.
Otsingute hõlbustamiseks on filmid jaotatud alaliikidesse, kasutada saab tähestikulist otsingut ja ajaslaiderit. Üliõpilaste tehtud dokumentaalfilme peab otsima Tudengifilmide kategooriast kas Filmiliikide alt või selle lehekülje parempoolsest otsingukastist.
Otsingutulemused
Eemalda filtrid
-
1989
|
Dokumentaalfilmid, Probleemfilm
| Režissöör:
Heini Drui
Probleemfilm nõukogude naise olukorrast tänapäeval ja lootustest paremasse tulevikku.
Meeskineastide Heini Drui ja Edvard Oja poolt naiste suhtes mõistvust näidata püüdev dokumentaalfilm sellest, kuidas töötaval ja tublil nõukogude naisel võivad saavutamata jääda n-ö boonuspunktid suguelus.
-
1983
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Valeria Anderson
Valeria Andersoni dokumentaalfilm ühe töölissöökla argipäevast.
Portreefilm V. Klementi nimelise õmblustootmiskoondise töölissöökla kollektiivi muredest ja rõõmudest ning oma tööst rahuldust tundvatest ja kohusetundlikest inimestest.
-
1972
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Arnold Altmäe
Mõtisklus uue põlvkonna põllumeeste töö ja kodu suhetest maal.
Maainimene ja tema muutumine uuenenud maaelus. Filmi autor, ajakirjanik Ott Kooli mõtiskleb endisaegse ja praeguse maaelu üle. Haljala kolhoosis on filmitud erinevaid põllutöid, mehi töökojas masinaid remontimas ja tööjutte puhumas. Lähemalt tehakse tutvust perekond Keskülaga, kes ühismajandi töö kõrvalt jätkab eesti taluelu traditsioone. Jäädvustatud on hetki vabariiklikelt künnivõistlustelt.
-
-
1970
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Terje Põder
Heino Kaljuste lastekoor Ellerhein kontsertreisil Bulgaarias.
Suviseid hetki lastekoori Ellerhein kontsertreisilt Bulgaarias - kontserdid, kohtumised bulgaaria laste muusikakollektiividega, huviväärsustega tutvumine. Kõlavad laulud Ellerheina esituses.
-
1975
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Irene Lään
Film Juhan Smuuli raamatu jälgedes.
Kirjanik Juhan Smuul võttis 1950ndate lõpul ette Antarktika-reisi nõukogude ekspeditsiooni koosseisus ning pühendas oma "Jäise raamatu" neile meestele, valge maa kangelastele. Filmigrupp kohtus ekspeditsioonist osavõtjatega, kellega meenutati reisi Antarktikasse ja reisikaaslast Juhan Smuuli. Mälestustele on toeks katkendid "Jäisest raamatust". Kasutatud on tolleaegset filmikroonikat ja fotosid, samuti Mati Kase ja Andres Söödi Antaktika-ekspeditsioonil filmitut.
-
1964
|
Dokumentaalfilmid, Olukirjeldusfilm
| Režissöör:
Eugen Rozental
Ülevaatefilm Eesti NSV tööstustest ja selle toodangust.
Eesti tööstust ja selle toodangut tutvustav optimistlik ülevaatefilm on valminud ENSV Ministrite Nõukogu teaduslike uurimistööde koordinatsioonikomitee tellimusel. Montaažfilmis on kasutatud ringvaadete "Nõukogude Eesti" materjale. Diktoritekst vene keeles.
-
1965
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Igor Jeltsov
Ülevaatefilm Eesti NSV tööstustest ja selle toodangust.
Eesti tööstust ja selle toodangut tutvustav optimistlik ülevaatefilm on valminud ENSV Ministrite Nõukogu teaduslike uurimistööde koordinatsioonikomitee tellimusel. Montaažfilmis on kasutatud ringvaadete "Nõukogude Eesti" materjale. Diktoritekst vene keeles.
-
1960
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Vladimir Parvel
Film Eesti loomakasvatajate kohustusest müüa riigile 100 000 tonni liha ja 550 000 tonni piima.
Filmigrupp külastab mitmeid vabariigi ühismajandeid tutvustamaks nende töid ja saavutusi Eestile kinnitatud põllumajandussaaduste normi täitmisel. Tähelepanu väärivad ka innustavad propagandistlikud plakatid.
-
2021
|
Dokumentaalfilmid, Muud liigitused, Tellimusfilm
| Režissöör:
Peeter Brambat, Margit Mutso
Arhitektide Liidu sündi, ajalugu ja tegemisi kajastav dokumentaalfilm.
Viisteist aastat tagasi valmis Arhitektide Liidu tellimusel selle sündi, ajalugu ja tegemisi kajastav film. See pidi esilinastuma liidu 85. tegevusaastat tähistaval galal, kuid pärast paari minutit hakkas tehnika tõrkuma, film maandus lauasahtlisse ja sinna see ununes. Liidu saja aasta juubeli eel otsiti linateos aga tolmukihi alt välja ning lisati värske lõik viimase viieteistkümne aasta ettevõtmiste kohta.
-
1978
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Hans Roosipuu
Kaksikõed Kaire ja Kaja Indrikson ujumas võistlustel ja treenimas basseinis ning jõusaalis.
Ulvi Indrikson treenib oma tütreid Kaire ja Kaja Indriksoni ja elab kaasa nendele võistlustel. Treening saalis ja ujumisvõistlused. Publiku kaasaelamine ja osavõtjate pingeline heitlus esikoha pärast.
-
2006
|
Dokumentaalfilmid, Antropoloogiafilm
| Režissöör:
Elo Selirand, Anne-Mari Neider
Eesti neiu silme läbi kulgev piilukaameraga üles võetud lugu uurib paarisuhtete tagamaid Egiptuse kuurordis – mida valged naised ootavad ja sealsed mehed tahavad?
Egiptuse kuurordid on muutunud eestlastele sama kättesaadavaks kui Narva-Jõesuu ja sinna sõidetakse nagu nädalavahetuseks suvilasse. Kuid mis ees ootab? Lisaks püramiididele, soojusele ja päikesele on selleks kahtlemata kohalike silmatorkavalt terav tähelepanu valgete naiste, katmata kiharate ja välkuva õla suhtes. Filmigrupp värbas söödaks ja peategelaseks blondi Eneli ning lendas Egiptuse kuurorti asja uurima. Mida Egiptuse mehed tahavad, mida valged naised ootavad, kuidas toimib selline kultuurivahetus, mille peamised vahendid on flirt ja isiklikud suhted? Ei püüta nendele küsimustele otsesõnu vastata, vaid jagada vahetut kogemust, oma silma ja oma käega katsumise tulemust.
-
1987
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Jaan Pihlak
Vanemuise teatriõhustik hooajal 1986/87.
Tundeline teekond ajas ja ruumis läbi Vanemuise teatriõhustiku hooajal 1986/87. Järjekorras 117. hooaeg algas nagu ikka teatrikülastajate konverentsiga, kus vaatajatega kõneleb ametist lahkuv teatri kunstiline juht Kaarel Ird. Mõni kuu hiljem saadetakse ta samast viimsele teekonnale. Teatri peanäitejuht Ago-Endrik Kerge kõneleb uuest olukorrast enese ja teatri jaoks. Katkendeid erinevatest proovidest ja lavastusest "Aeg tulla, aeg minna" Jaan Toominga ja Helje Soosaluga.
-
2017
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Marianna Kaat
Marianna Kaadi dokumentaalfilm Eesti ühiskonda integreerumise probleemidest, millega puutuvad kokku venekeelsed lapsed ja nende vanemad.
Filmi aluseks on mitu paralleelselt arenevat venekeelse pere lugu. Filmitegijad jälgisid peaaegu nelja aasta jooksul 5-aastaselt eesti lasteaeda läinud Ksenijat ja Emiliat, eesti kooli eelistanud 7. klassi õpilast Marki ja Eestist Peterburi kõrgkooli õppima läinud abiturienti Vitalit. Hirmud ja kõhklused, lootused ja frustratsioon, toimetulekud ja äpardused, lõimumine ja isolatsioon, keel ja identiteet – film püüab mõista probleeme, millega venekeelsed lapsed ja nende vanemad rinda pistavad. Hoolimata ohust oma identiteeti kaotada, üritavad peategelased meeleheitlikult eestikeelsesse ühiskonda integreeruda.
-
-
2022
|
Dokumentaalfilmid, Probleemfilm
| Režissöör:
Moonika Siimets
Moonika Siimetsa poeetiline dokumentaalfilm eestlaste õnneotsingutest Soomes.
Rohkem kui 70 000 eestlast elab või töötab Soomes, samal ajal kui nende pere - vanemad, lapsed ja kodu on Eestis.
Dokumentaalfilm räägib võõrsil elades uute oludega kohanemisest, oma juurte hoidmisest ja kaotamisest, igatsusest ja õnne otsimisest.
Humoorikalt ja natuke nukralt jälgitakse erinevaid peresid Lapimaa lumistel väljadel, Vantaa korterites, ostukeskuse treppidel, ehitusplatsil, hotelli fuajees, ja lapselapsi kaugelt koju ootava Eestimaa vanaema elutoas.
-
1980
|
Dokumentaalfilmid, Olukirjeldusfilm
| Režissöör:
Ela Tomson
Eestlased NSV Liidu kunstipäevadel Indias.
Kahekümneliikmeline Eesti kontsertgrupp NSV Liidu kultuuripäevadel Indias. Kommenteerib Ela Tomson.
-
1980
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Valdur Himbek
Autotranspordi tänane päev
Toimekas päev, kuhu mahuvad kaubaveod koondises Tallinna Autoveod, Tallinna Merekaubasadamas, Kopli kaubajaamas jm. Eriotstarbeliste furgoonautode liin Tartu Autoremondi Katsetehases, võidusõiduauto Estonia Tallinna Autoremondi Katsetehasest. Meie bussitransport ning Tallinna taksopargi kiire tööpäev. ENSV autotranspordi ja maanteede ministri I asetäitja Osvald Kaerlepp kõneleb vabariigi autotranspordi arengust ja tulevikuplaanidest.
-
2007
|
Dokumentaalfilmid, Portreefilm
| Režissöör:
Kerttu Soans
Jõuluvana tööpäev on nagu aastast aastasse korduv muinasjutt, milles osalevad ühtemoodi õhina ja rõõmuga nii lapsed kui täiskasvanud.
On detsembrikuu, mil kellegagi ei saa midagi kokku leppida, sest aeg liigub omas tempos, detsembrikuu tempos. Siiski on üks tegelane, kellele võib helistada, täpse aja kokku leppida ja kindel olla, et ta tuleb. See on Jõulumees. Tema märkmikus seisab ligi paarkümmend peret, kus teda oodatakse.
-
-
1984
|
Dokumentaalfilmid, Portreefilm
| Režissöör:
Arvo Iho
Portreefilm skulptor Ülo Õunast.
Portreefilm skulptor Ülo Õuna elust ja loomingust. 45-aastast kunstnikku intervjueerivad Jaak Olep ja Arvo Iho. Loominguliselt viljaka kunstniku igavese lahkumiseni on jäänud veel kolm aastat. Õun räägib oma loometee algusest, kujunemisest ja kunstimõistmisest. Tegijad on filminud kunstnikku töötamas oma ateljees ja koduses miljöös pere keskel. Filmi kaunistab suurepärane ja läbimõeldult esitatud valik Ülo Õuna loomingust.
-
2010
|
Dokumentaalfilmid, Portreefilm
| Režissöör:
Mihkel Soe
Kogenud langevarjur Toomas Talts tegeleb ekstreemspordi alaga, kus kõrgetelt objektidelt alla hüpates riskitakse oma eluga, kuid kogetakse ka hetkelist vabanemist.
Toomas Talts viibib suurema osa oma vabast ajast õhus. Eestis on ta praktiliselt ainuke, kes tegeleb BASE-hüppamisega. Selle ala harrastajaid peetakse hullumeelseteks, sest hüppeid tehakse piisava kõrgusega sildadelt, kõrghoonetelt, teletornidelt või kaljuservalt ja hüppajal puudub varulangevari. Seetõttu moodustavad eri maade BASE-hüppajad omamoodi kogukonna, kus üksteisest hoolitakse ning koos sooritatakse ka grupihüppeid. Miks on vaja oma elu ohtu seada, kellele ja mida ning kas üldse on vaja tõestada?
-
1980
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Mati-Jüri Põldre, Kristjan Svirgsden
Tallinna uue teletorni valmimisest
Tallinna on kerkinud uus teletorn. Ehitustööst ja probleemidest räägivad Vabariikliku Raaditelekeskuse ülem Georgi Morozov, asedirektor Vootele Tõsine, Tallinna Polütehnilise Instituudi professor Verner Kikas ja töödejuhataja Aleksander Ehala. Stsenarist ja reporter Rein Karemäe, režissöörid-operaatorid Mati Põldre ja Kristjan Svirgsden.
-
2017
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Krista Jutt
Filmi peategelane on Suurbritannia kunstnik Jonathan Keep, kes kasutab oma töödes traditsioonilisi tehnikaid ja 3D saviprinti.
Filmi peategelane on Suurbritannia kunstnik Jonathan Keep, kes kasutab oma töödes traditsioonilisi tehnikaid ja 3D saviprinti.
-
1957
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Arnold Juhkum
1917. aasta sündmused Eestimaal ja Oktoobrirevolutsiooni 40. aastapäeva miiting Võidu väljakul Tallinnas 1957. aastal.
EKP KK Partei Ajaloo Instituudi direktori Adolf Pässi stsenaariumi alusel loodud dokumentaalfilmis kujutatakse 1917. aasta revolutsioonilisi sündmusi Eestis ja Petrogradis, illustreerimiseks kasutatakse rohkelt foto- ja filmiarhiivimaterjale ning katkendeid mängufilmidest.
-
2012
|
Dokumentaalfilmid, Olukirjeldusfilm
| Režissöör:
Margit Lillak
Filmi autori Margit Lillaku teekond turvalise sünnituse juurde koos selle keerdkäikude ja muredega.
Kus ja kuidas sünnitada? Kas vee all või maa peal? Kodus või haiglas? Püsti või pikali? Kas lõpuks jääb peale rutiin või vaba tahe? Humoorikas dokumentaalfilm uurib, kuidas tänapäeva naised suhtuvad sünnitamisse ja milliste valikute vahel nad otsuseid peavad langetama. Peategelaseks on filmi autor Margit Lillak, kes ise esmakordselt lapseootele jääb. Paralleelselt tema isiklikele ekslemistele rasedatele pakutavate teenuste, pakettide ja sünnitamisviiside rägastikus kulgeb kahe väga erineva naise lapseootamise lugu.
-
1968
|
Dokumentaalfilmid, Olukirjeldusfilm
| Režissöör:
Andres Sööt
Eesti dokumentalistika klassik Andres Sööt jäädvustab varjatud kaameraga Tallinna kohvikukultuuri ja -külastajaid 1960ndate lõpul.
Valik kohviku ja "ööklubi" külastajate tüüpe 1960ndate lõpust, kus vanaprouad pole veel täielikult Eesti Vabariigi aegseid kodanlikke maneere unustanud ja nõukogude noorsugu ilma lipsuta restoranis napsitada ei saa. Tallinna kohvikute Pärl ja Moskva külastajad omas ajas. Filmi teeb unikaalseks ka selle kummaliselt suveräänne helirida, mis vaatab argist sebimist melanhoolse poeesia ja külma täheteaduse kõrgustest. Artur Alliksaare luulet esitab Aarne Üksküla kaadritagune hääl.
-
2005
|
Dokumentaalfilmid, Vaatefilm
| Režissöör:
Rein Kotov
Tuhandetele Ameerika kruiisilaeva turistidele tutvustatakse kuue tunni jooksul Tallinna, mille nägu kujundavad giidide subjektiivsed kommentaarid, lühike linnavisiit ja suveniirid.
Suvekuudel saabuvad Tallinna hiiglaslikud lõbulaevad, igaühe pardal üle tuhande reisihuvilise, kes kõik enamjaolt Ameerikast. Tallinnas viibimiseks on neile nähtud kuus tundi. Neid ootavad sadamas otsatus rivis bussijuhid, giidid ja tuuriorganisaatorid. Kruiisituristid läbivad tempokalt olulised vaatamisväärsused, söövad kõhud täis ja lahkuvad. Tallinn oli vaid järjekordne peatus nende pikal teekonnal. Sadamakaile jäävad järele lehvitama pingelisest päevast surmväsinud kohalikud teenindajad. Mida turistidele üleüldse näidati ja räägiti? Kes vahendavad meid ühepäeva-turistidele? Ja kes on need turistid?
-
1979
|
Dokumentaalfilmid, Olukirjeldusfilm
| Režissöör:
Tõnu Tammaru
Hetki Eesti võrkpalli ajaloost
Film põhineb arhiivimaterjalidel, hõlmates aastaid 1951-1978. Näeme neil aegadel Eesti võrkpalli mainet tõstnud sportlasi ja treenereid. Episoode nii vabariiklikest, üleliidulistest kui ka rahvusvahelistest kohtumistest. Stsenarist ja režissöör Tõnu Tammaru.
-
1999
|
Dokumentaalfilmid
| Režissöör:
Ants Vist
- «
- Eelmine
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- ...
- Järgmine
- »