Sama pealkirjaga pikem versioon EKF ringvaade nr 114, 1/5 (1937)
Aadlimõisate likvideerimise järel anti Kaagvere mõisa hooned 1920. aastal Tartu linnale. Alates 1920. aastast tegutses Kaagvere lossis emade ja rinnalaste kodu ja 1926. aastast lastekodu. Kaunis mõisahoone hävis 1941. aasta suvel sõjakeerises.
Arvatavalt on tegu laste suvelaagriga, mida Eestis suviti majanduslikult vähekindlustatud perede lastele korraldati - nii väikestele kui suurematele. Allpool mõned näited ajalehtedest:
"Laste suvekoloniis, ilusas Kaagvere mõisas, algab tegevus laupäeval [11.06.1932]. Laste väljasõit on laeval kell 11, milleks lapsi palutakse õigeks ajaks kohale ilmuda. Tänavu on koloniisse vastu võetud 150 last, neist 120 algkooliõpilast ja 30 eelkooliealist last kehvematest perekondadest. Kolonii korraldajaks on linna koolivalitsus, kuna tarvilikud summad tulevad hariduse- ja sotsiaalministeeriumist. Kolonii juhatajaks on valinud haridusnõukogu õp. Aleksander Laane, kes 4 aastat sellel kohal juba olnud. Kasvatajateks valiti Erich Lukkin, Karl Savi, Johann Erton, Therese Mändik, Valentine Tõnisson ja Emilie Jürgenson."
Kaagvere laste suvekolonii algab tegevust (1932). Postimees, 9. juuni, lk 5.
"Laste suvekolonii Kaagvere mõisas algab tegevust laupäeval [17.06.]. Laste ärasõit Tartust toimub laupäeva lõunal kell 2 p. l. aurik "Taaraga". Laste kogumine sadamasse on kella 1-ks p. l. Tänavu pääseb suvekoloniisse üldse 100 last eelmise aasta 170 asemel."
Laste suvekolonii algab tegevust (1933). Postimees, 16. juuni, lk 5.
Lühiülevaade Tartu Lastekaitse Ühingu eeltöödest laste suveks maale saatmisest. Tingimustest laste suvekolooniasse soovijatele.
Kõik lapsed suveks maale (1937). Postimees, 28. aprill, lk 4
"Petserist 6 km eemal asuva Võmorski küla lähedale ehitatud lastekodu ruumides avati laste suvekolonii, mis kavatsuste kohaselt töötab kolme kuu jooksul ja on mõeldud kahele vahetusele. Pooleteise kuu pärast paigutatakse koloniisse uued lapsed. Kasvatajateks on palgatud kutselised lasteaednikud. Kolonii peetakse ülal Eesti Punase Risti summadega. Osa lapsi on Tallinnast, kes endid väga korralikult üleval peavad. Pidulikult toimetati kolonii avamist-pühitsemist, millel teenisid õpetaja Hinno ja preester Pähkal."
Võmorskis avati lastekolonii (1935). Postimees, 1. juuli, lk 6.
Vaata lisainfot selle filmi kohta