Avaleht » Filmiliigid

Liblikmees (2015)

Mehis Heinsaare novelli "Liblikmees" ainetel

Mängufilmid | Draama Kestus: 15:41

Huviinfo

Lennud unes või ilmsi

Edina Csüllogi „Liblikmees“ kuulub lühimängufilmide kassetti „Lennud unes või ilmsi“. Neljast uuest eesti lühimängufilmist koosneva kasseti autoriteks on peale tema veel noored režissöörid, Helen Takkin filmiga „Elo“, Leeni Linna filmiga „Tiibadeta piloot“ ja Carlos E. Lesmes filmiga „Äralend“.

Filmikassetist kriitiku pilguga

Margit Adorf: „Mõnikord jõuavad kinodesse filmid, mille kohta tahaks pärida, kas tegijatel pole häbi piletiraha küsida ja kas filmid läbivad enne kinno pääsemist ikka mingi sõela. Niisuguseid mõtteid tekitas uus Eesti lühimängufilmide kassett „Lennud unes või ilmsi”. Pakett sisaldab nelja lühifilmi, millest kaks on pisut kvaliteetsemad, aga kaks filmitudengi keskpärase eksami tasemel. Näidake neid filme televisioonis, ja ma kiidan, kui tublid on tudengid. Aga kui toote sellise asja kinno, siis tahan kvaliteeti, mitte tooreid katsetusi. /---/

Enam-vähem okei on Edina Csüllögi „Liblikmees”, mille saab liigitada müstika alla. Põimuvad reaalsus ja fantaasia ning nuku- ja pärisfilm. Tulemus on teatraalne ja pisut puine ning jätab amatöörliku mulje, kuid on siiski juba korralik festivalifilmi materjal. Kui see tuleks telerist, soovitaksin seda vaadata kui põnevat eksperimenti. /---/

Hea, kui noored tegijad saavad kätt harjutada, kuid lati võiks kõrgemale seada. Kui tegemist pole enam koolitöö, vaid iseseisva mängufilmiga, olgugi et lühifilmiga, peaks palju rohkem vaeva nägema.“

Adorf, M. (2015). Lennud unes või ilmsi [lühimängufilmide kassetist „Lennud unes või ilmsi“, kuhu kuuluvad filmid „Äralend“, „Tiibadeta piloot“, „Liblikmees“ ja „Elo“]. Eesti Päevaleht, 15. okt, lk 12.

Ulla Kattai: „Näib, et kõige suurem proovikivi on meie noortele tegijatele ei millegi muu kui jutustatava loo leidmine – idee, mis oleks kooskõlas olemasolevate ressurssidega.

/---/

Kõige paremini õnnestunud näitlejavalikuga võib uhkeldada Edina Csüllogi «Liblikmees». Nero Urke sulandub hapra ja nõtke mustkunstniku Anselmi rollis täiuslikult Mehis Heinsaare ainetel loodud maailma. Pehmelt keerlev kaamera asetab vaataja keset tsirkuseareeni: me ei ela kaasa, vaid elame sisse. Kõik tundub päris, kõik näib just nii ilus, kui tohib.

Oht sedavõrd võimalusterohke materjaliga film üle- või alakomponeerida on Csüllogil ületatud: tundlike kaadritega pildikeeles pole suuremaid klišeesid ning ilmselgelt on režissöör oma visiooni teostamisel leidnud ühise arusaama näitlejate kõrval ka enda kunstnikuga.

Igal juhul on tegemist väga harmoonilise lühifilmiga, mis paneb põnevusega ootama režissööri järgmisi, pikemaid töid.“

Kattai, U. (2015). Noored lennud [lühimängufilmide kassetist „Lennud unes või ilmsi“, kuhu kuuluvad filmid „Äralend“, „Tiibadeta piloot“, „Liblikmees“ ja „Elo“]. Postimees: AK, 17. okt, lk 10.

Sven Grünberg: ""Liblikmees" - täpselt vastupidine seis (laste ja/või looma filmidele) on aga filmides, mille keskmes on tsirkus. Värvikas (loe: kinematograafiline) tsirkusekeskkond on ju isemängiv film ning siin on raske päris kraavi panna. Ja nii ka seekord. Rõõmustav on, et lavastajal on filmilikku andekust ja ma jään ootama tema järgmisi filme.“

Artur Talvik: Arusaamatuks jääb, miks pannakse neli täiesti erinevat filmi ühte ilma igasuguse seoseta. Äkki sobiksid nad hoopis samalaadsete suurte filmide soojendusbändiks? /---/ „Liblikmees“ - tummine rekvisiidifilm. Poeetiline, aga mustkunstnike saatus jättis suhteliselt külmaks.“

Olle Mirme: Neljast filmist kolm põevad raskekujulist debüütfilmide sündroomi. Need on paljutähenduslikud kunstilised konstruktsioonid, mille ambitsioonikus on tegijatel naba paigast venitanud. Siiski – «Tiibadeta piloot» on uhke pildikeelega, «Liblikmees» julgelt groteskne ja «Äralendu» on leitud vahva lapsosatäitja. Selge favoriit on aga Helen Takkini «Elo». Natuke rabe ja püüdlikult «ülejutustatud», aga tervikuna toimib. Lookene kannab ja kõnetab.“

Postimehe žürii hindab: „Lennud unes või ilmsi“, lühimängufilmide kassett (2015). [Artur Talvik, Sven Grünberg ja Olle Mirme annavad hinnangu filmile]. Postimees: AK, 17. okt, lk 10.


Vaata ka:

http://lepo.it.da.ut.ee/~silvi11/greimas/esseed/PaulSoots.htm

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm