Raimo Jõeranna dokumentaalfilm heidab avara pilgu ühele aastale meie lähiajaloos – aastale 2019, mis tõi eredalt esile Eesti lõhenemise nii poliitilises kui ka põlvkondlikus plaanis.
Kõneka muusikalise kujunduse ja arhiivikaadritega positsioneeritud portree hetkeseisust algab viitega Andres Söödi filmile "Draakoni aasta" ja autori kaadritaguse pajatusega filmi sünniloost. Motoks on alguskiri: "Maa on meie olemise ainus vältimatu tingimus." Hasso Krull, 2020.
Ülesehituselt jaguneb dokumentaalfilm kolmeks erinevate tsitaatidega tähistatud osaks.
1 - "Meie isamaa on meie usk, maa meie jalge all ja meie kuningas. Aga nende isamaa? Mis see on, kas keegi teist saab aru?" Üleskutse Prantsuse kontrrrevolutsionääridele, 1794.
Toimuvad uue valistuse ja vähemuste tõrjumise vastased rahvakogunemised Toompea jalamil, Riigikogu esisel Lossiplatsil ning Stenbocki maja ees. President esineb Vabadussõja lahingu taasesitamisega tähistataval mälestussamba avamisüritusel Vikipalus. Läbi ERRi uudistetoimetuse, montaaži- ja ülekandestuudiote tegevuse põimuvad ühtseks jadaks esindusdemokraatia ja -kultuurisündmused uue valitsuse ametisseastumisest laulupeotule jõudmiseni Tallinna lauluväljakuni.
2 - "Mis isamaa? ... Nüüd armastan veel vaid oma laste maad!" Friedrich Nietszche "Nõnda kõneles Zarathustra", 1885.
Peatükk algab Riigihoidja Konstantin Pätsi 1937. aasta põlevkivitööstuse loomist ülistava kõnega kaevandustes käsikirveste ja hobuvankritega töötavaid talupoegi, mestaraidureid, heinamaade traktoritega üleskündjaid ja põlevkivikaevureid kujutavate kroonikakaadrite taustal. Järgneb miiting Lossi platsil, kus geograaf Mihkel Kangur ja teadlane Marek Strandberg räägivad keskkonnakaitse väljapääsmatust vajadusest, rahvas skandeerib põlevkivienergia kasutamise vastaseid loosungeid. Samal ajal toimub suurejoonelised uusehitiste avamispidustused ja Peter Vesterbacka esitleb merealuse raudteetunneli visiooni. "Ilus on maa" kõlab lastekooride esituses laulupeol, kus on rahva seas märgata ka poliitikuid.
3 - "Me teame - maa ei kuulu inimesele, vaid inimene maale." Pealik Seattle, 1834.
Torgu kuningriiklased kogunevad Sõrve sääre tipus, mõned meetrid enne mere täielkku ülemvõimu maa üle, kus tähistatakse kuninga kroonimise 27. aastapäeva. Pealinnas tähistatakse Hiina kalendri järgse uue aasta saabumist
Tõsielufilm lõpeb kaadritega 2020. aasta 22. märtsi inimtühjast Tallinna vanalinnast.
Vaata lisainfot selle filmi kohta