Avaleht » Filmiliigid

Huviinfo

Ekspeditsioonile tagasivaatavalt

Noored teadlased korraldasid 1960. aastal Lennart Meri juhtimisel suurejoonelise Kaug-Ida reisi, mille käigus uuriti eelkõige Kamtšatka loodust. Rühma kuulusid geoloogid Kaarel Orviku ja Anto Raukas, klimatoloog Ants Raik, bioloogid Hans Trass, Erast Parmasto ja teised.

50 aastat hiljem võtab Anto Raukas selle ekspeditsiooni saavutused kokku nii:

„See andis tiheda koostöö erinevate teadusvaldkondade vahel, sest matkagrupi liikmetest said ju Eesti juhtivteadlased, neist 4 akadeemikut (Trass, Parmasto, Meri ja Raukas). Vaidlused lõkketule ümber, ühise raamatu kirjutamine, tohutu hulk loenguid ja vestlusi erinevates linnades, kaks Hans Roosipuu filmi ja palju muud. Kamtšatka oli erinevate põlvkondade koolipoistele omalaadseks sümboliks, istumine viimases koolipingis, kus sai teha kõikvõimalikke koerusi. Oma silmaga neid eksootilisi piirkondi näha oli paljude noorte unistuseks. Reisilt kasvas välja tugev sõprusringkond, mis kujundas tugevasti vabariigi teadust ja kultuuri. Ja ka ekspeditsiooni sportlikki panus oli üsna suur. Kljustševskajale viidi ju Kalevi lipp.“

Erast Parmasto lisab oma e-kirjas 5. novembril 2011:

„1960. ja 1961. aasta ekspeditsioonid andsid märkimisväärse hulga faktilist andmestikku Ida-Aasia elurikkuste kohta. Seda avaldati juba siis kahes teadusraamatus, hiljem kümnetes uurimustes, kirjeldati ka mitmeid teadusele uusi liike. 1960. aasta ekspeditsiooni teaduskogumikuks oli „Issledovanie prirodõ dalnego Vostoka“.“

Etnograafiline Kamtšatka, http://reisiajakiri.gomaailm.ee/etnograafiline-kamtsatka/ (11.12.2016).


Filmist „Ekspeditsioon Kamtšatkale“ ajakirjanduses

P. Lugovskoi: „Möödunud suvel käis Kamtšatkal ekspeditsioonil grupp eesti teadlasi-alpiniste. Sellel raskel ja huvitaval teekonnal viibis ka operaator Hans Roosipuu, kes lõi dokumentaalfilmi „Ekspeditsioon Kamtšatkale“. Operaatoril on eriti õnnestunud edasi anda Kamtšatka karmi looduse ilu, tema kuulsat geisrite orgu ja niisama kuulsat Kljutševskaja sopkat. Huvitavalt on filmitud eesti alpinistide rünnak peaaegu viie kilomeetrisele Kljutševskaja sopkale. Selle mäkkeronimise kaadreid pole filmis palju, kuid need vähesed on ilmekad. Samm-sammult ületavad mehised sportlased kogenud alpinisti Väino Lepasepaga eesotsas teekonna raskusi. Filmis on palju teisigi köitvaid kaadreid: tänapäeva Petropavlovski vaated, laste uudishimu ja südamlikkus Tallinnast saabunud külaliste vastu, geisrite oru ilu ja palju muud.“

Lugovskoi, P. (1961). Kolm head dokumentaalfilmi ["Kohtumised tänaval", "Taassünd", "Ekspeditsioon Kamtšatkale"]. Sirp ja Vasar, 3. veebr, lk 1.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm