Tõnis Kase 3-osaline telemängufilm noorte eluvalikutest keerulistel aegadel 1944. aasta sügisel.
On 1944. aasta suve lõpp. Aovalgel sõidab Tallinna poole rong, mis viib maarahva linna omi asjatoimetusi tegema. Teiste seas jõuab linna ka Maarja (Marianne Leover), et rutata tööle juuksuriärisse. Elu on sõjaaegu keeruline, igaüks püüab hakkama saada kuis oskab – ent ka sõjaajal tahavad naised ilusad olla. Pärast tööpäeva lõppu asutatakse minekule. Kaunis juuksurineiu Leeda (Ada Lundver) ruttab õhinal kohtuma nägusa saksa ohvitseri Gert Schröderiga (Jaak Tamleht). Gert, sisenedes juuksuriärisse, märkab seal oma üllatuseks kunagist kooliõde Maarjat, kelle vastu ta koolipõlves suurt kiindumust tundis. Linnas antakse õhuhäiret. Pommivarjendis kohtub Maarja hommikusest rongist tuttavat noormeest Matit (Ao Peep). Hilisõhtuses linnas jalutades tekib noorte vahel sümpaatia. Vestluses selgub, et Matit otsib taga julgeolekuteenistus. Maarja pakub noormehele ajutist peavarju oma vanaema (Katrin Välbe) juures, kus Mati võiks oodata kohtumist vastupanuliikumise sidepidajatega.
Ühel õhtupoolikul ruttab Leeda proua Viiu (Ita Ever) juurde järjekordsele "sünnipäevale", lootes seal taas Gerdiga kohtuda. Proua Viiu juures kohtuvad saksa ohvitserid kenade ja lahkete neiudega. Gert palub enda asemel Leedale saatjaks Dietrichi (Juhan Virkus), kes kaunitari nähes meelsasti nõus on. Gert ise aga ootab koju kiirustavat Maarjat, kellesse ta taaskohtumise hetkel jäägitult armus. Ta keelitab Maarjat veetma õhtut restoranis, et meenutada ühist noorusaega ja seal talle oma tundeid avaldada. Pidu Lutika-Viiu korteris kogub hoogu. Saksa ohvitserid lõbutsevad eesti tüdrukutega. Leeda, nukker, et Gert talle tähelepanu ei pööra, otsustab siiski nautida õhtut ja seltsilisi. Õhtul pimendatud toas, oodates Maarjat, räägib Mati vanaemale, kuidas temast sai "surnud mees". Gert saadab Maarja koju ja ootab, et neiu vastaks tema tunnetele. Maarja aga vaikib. Möödunud aastad ja sõda on muutnud temas palju. Ta ei söanda aga välja öelda, et tal pole Gerdi vastu tundeid. Maarja mõistab, et hoopis Mati on see, kelle poole tema süda tuksub. Leeda ärkamine koidu ajal Viiu korteris on ränk. Läbi vihmase varahommiku sammub ta otsustavalt Maarja juurde Gerti endale tagasi nõudma. Kogemata näeb ta seal Matit.
Maalt linna tulnud murelik Leeda ema (Lisl Lindau) on kuulnud jutte oma tütrest, kes lõbutsevat saksa ohvitseridega. Tema küsimiste peale aga keeravad juuksuriäri naised pea kõrvale... Gert, kes üha tungivamalt Maarjat piirab, viib neiu kirikusse. Pühakojas kõlavad ka tema lubadused mõjusamalt. Vanaema juures on naabrimees Joosep (Helend Peep), põrandaaluste sidemees, kes aitab Matit linnast põgenema. Maarja läheb talle saatjaks kaasa. Kogu äreva põgenemistee jooksul tunnevad noored end kaitsva metsa varjus ometi veidi julgemalt. See on nende õnnehetk. Õhtul linnas aga varitseb Leeda Gerti, et tema tunnete kohta aru pärida. Gert avaldab tõe, mida Leeda ei suuda kuulata. Südametäiega paiskab ta Gerdile näkku kõik, mida ta kellestki teab ja näinud on. Peagi kutsutakse Leeda Gestaposse ülekuulamisele. Alles nüüd taipab ta, mida tema ütlemised kaasa tõid. Maarjale tullakse järele. Kloogal, oma ametikohal, üritab Klooga laagri ohvitser Gert veel veenda Maarjat endaga abielluma ning seeläbi surmast pääsema. Saksa väejuhatuselt on tulnud otsus Eestimaa maha jätta. Väed on lahkumas Eestist. Ka proua Viiu ootab oma kohvrite otsas ohvitsere, kes lubanud ta Saksamaale viia. Ainsaks tulijaks on Leeda ema. Klooga laager läheb likvideerimisele. Kõledal põllul kirikuvärava taga istuvad Leeda ja tema ema. Murtud ja hingepiinades Leedale saab kohtumõistjaks emasüda.
Vaata lisainfot selle filmi kohta