Kristjan Paul Esperk-Virve portreedokumentaal oma vanaisast, 20. sajandi legendaarsest eesti näitlejast Ants Eskolast ja tema loomingust.
Filmijutustus näitleja Ants Eskola (1908 – 1989) elu- ja loometeest algab muretu lapsepõlve-noorusajaga Eesti Vabariigis. Õppides kunstnik Günther Reindorffi käe all kunstikoolis graafikat, annab ta 1926. aastal käe teatrijumalannale ja tõuseb mõne aastaga Estonias säravaks operetitäheks. Õnnelik pereelu, vilgas tegevus teatrilaval ja estraadilauljana leiab lõpu koos Eesti Vabariigiga. Vahetult enne sakslaste sissetungi Nõukogude Eestisse, arreteeritakse Eskola juulis 1941. Pääsenud napilt eluga Siberi vangilaagritest, jätkab Eskola 1946. aastal oma teatriteed, ehkki tipprollid lasevad veel oodata. Alles 50. eluaastais leiab Eskola anne väärilisi rolle, üllatavaim 58-selt mängitud Hamlet, aga ka säravad rollisooritused eesti- ja maailmaklassika ning Tšehhovi näidendites. Haaravad on harrastusoperaator Eskola filmitud seni avaldamata kaadrid reisist Ameerikasse kohtumisel oma esimese abielu lastega.
Filmis on palju arhiivipilte: fotosid, Eskola joonistusi ja maale, tema võetud harrastusfilmi kaadreid, knoonikafilme ja mängufilmikatkendeid, lõike teatrilavastuste salvestustest. Häältena kõlavad jutustajateksti kõrval Eskola mälestused raamatust "Näitleja on ajastu lühikroonika", aga ka avaldamata märkmed ja kirjakatked, tema laul, klassiku kolleegide meenutused (Astrid Lepa, Virve Aruoja, Meeli Sööt, Adolf Šapiro jt). Ja läbivalt valikute valik: olla või mitte olla.
Vaata lisainfot selle filmi kohta