temaatiline
Alternatiivpealkiri Tallinnfilmi teatmikus: Temaatiline ringvaade "Endla" 1985. a. loodud Endla Riiklikust Looduskaitsealast
Ülevaade 1985. aastal loodud Endla riiklikust looduskaitsealast. Intervjuud Võrtsjärve Limnoloogiajaama vanemteaduri Aare Mäemetsa ja TRÜ professori Viktor Masinguga.
Oli aeg, kus arvati, et rabadest ja soodest saab kuivendamisel viljakat põllumaad. Majanduslik kasu oli oodatust väiksem. Aastakümnete jooksul saadi ka aru, et rabad ei tungi inimtegevusele peale nagu ekslikult arvati. Soid on vaja mitte põllumaaks teha, vaid hoida alles loodusliku filtrina, võtab teema kokku bioloogiadoktor Viktor Masing. Nende kaitseks loodi 1985. aastal Endla looduskaitseala, mis on kujunenud ökoloogilise monitooringu vaatlusalaks Kesk-Eestis. Vaated õhust Pandivere kõrgustiku, Jõgeva, Rakvere ja Paide rajoonide piirikolmnurgas asuvale 80 km2 suurusele Endla-Oostriku sookaitsealale. Arhiivimaterjal kuivendustöödest ja maaharimisest aastail 1926 ja 1949, mil põldu loodeti saada rabastki.
Järveuurija Aare Mäemets meenutab Endla järve troostitut seisundit pärast seda, kui selle veetaset alandati 1949 kuivendusvete ärajuhtimiseks. Tooma Sookatsejaama töötajad uuringuid tegemas. Vaade sookatsejaama majale ja kaadrid samast hoonest aastal 1926, buldooser võsa puhastamas aastal 1949. Laudteede ehitamine rappa. Kaadrid rabamaastikest ja selle taimestikust, Endla järvest, teadlastest uurimistöödel. Rabajärved ja soosaared. Norra mahajäetud mõisahoone. Norra-Oostriku allikad, mis on maaparanduse tagajärjel kahjustatud. Eesti ühe parema forellijõena tuntud Oostriku jõgi, mis ei pääsenud süvendamisest. Õhuvaated rabamaastikule.