Film ei ole pelk meenutus saarte kunagistest hiigelaegadest, see jutustab ka saarte olevikust ja tulevikust. Viimsi saared olid endistel aegadel Tallinna kaitsemüür, mitte kauni loodusega puhkepaik või looduspark. Tänapäeval Viimsi saarestik Tallinnale enam sõjalist kaitset ei paku, küll aga pealinnas tööl käivatele inimestele rahulikku elu- ja pelgupikka. Saarel on tänaseks oma selge roll, näiteks Tõnu Kaljuste Nargen Festivali näol Naissaarel, kuid see roll võiks olla suurem ja mitmekesisem. Filmis on rohkelt kasutatud ajaloolisi filmikaadreid, fotosid ja dokumente.
Lugu kaasaegsetest Põhja-Eesti saartest, milles on ajalugu, traagikat, laeva- ja lennukihukke, üksindust, kaunist loodust ja ehedat Eesti elu. Suvised saared ja meri, talvine kalapüük, metsmaasikavälud ning militaarsaare Naissaare kaitserajatised. Dokumentaalfilmist "Viimsi saared" õhkub elujõudu.
Viimsi vallavanema Haldo Oravase juhtimisel võtab filmigrupp purjekaga ette mereretke bioloogi ja looduskaitsja Gustav Vilbaste jälgedes Viimsi poolsaare ümber asuvatele saartele. 1922. aasta fotol on Ernst Wicoff, Gustav Vilbaste, Ellen Vilbaste ja Hans Sõber, kaardil Vilbaste retk. Vald hõlmab Viimsi poolsaare ning üksteist saart: Naissaare, Prangli, Aksi, Tiirloodi, Keri, Kräsuli, Seinakari, Kumbli, Pandju, Sillikrunni ja Vullikrunni.
Esimene peatus on Naissaarel, legend saare nime kohta räägib Norra kuninganna röövimisest. Ajalooürikutes on saart esmakordselt mainitud 1075.-80. aastate paiku Bremeni Adama kroonikas kui Terra Feminarum. 1995. aastast on Naissaar looduspa...
20. detsembril 2011 tähistati kinos Artis dokumentaalfilmi “Viimsi saared“ esilinastusega Viimsi valla 21. taasasutamise aastapäeva.
20. detsembril 1990 kinnitati Viimsi valla omavalitsuslik staatus ja taasasutati Viimsi vald. Selleks puhuks valmis tänavu suvel dokumentaalfilm “Viimsi saared”, mille esilinastusega tähistati valla 21. sünnipäeva. Kutsutud olid ka president Arnold Rüütel koos abikaasaga ja proua Evelin Ilves, kes filmi ühe osalisena esilinastusel ka sõna võttis.
“See, et Viimsi vald otsustas oma 21. aastapäevaks Viimsi saartest dokumentaalfilmi teha, on muidugi märkimisväärne,” ütles Evelin Ilves. “Kohaliku kultuuriloo talletamine on oluline, kuigi tihti tunduvad aukudeta teed ning uhiuued koolimajad veelgi tähtsamad. Pranglit külastades selgus, et alati ja kõiges ei maksa riigilt abi oodata. Saarte areng saab olla ikka kahepoolne, aga algatus peab olema kohapeal, nagu filmist selgub. Vaid kohalikud elanikud ise saavad öelda, kas, kuidas ja mida teha tuleb. Vaid kohalikud ise saavad välja pakkuda konkreetsed projektid. Ei saa lootma jääda, et vald või riik tuleks ja pakuks valmis ja kõigile täielikult sobilikke lahendusi. Kuid nagu filmist selgub, käib koha peal vilgas elu, mis on täis elujõudu ja teotahet.”
Film valla sünnipäevaks (2012). Viimsi Teataja, 13. jaan /Maaleht, 15. jaan.
2011
Dokumentaalfilm “Viimsi saared” (2011). Naissaare turismi- ja puhkekeskuse koduleht, 28. okt. http://naissaar.eu/dokumentaalfilm-viimsi-saared/
2012
Film valla sünnipäevaks (2012). 20. detsembril 2011 tähistati kinos Artis dokumentaalfilmi “Viimsi saared“ esilinastusega Viimsi valla 21. taasasutamise aastapäeva. Viimsi Teataja, 13. jaan /Maaleht, 15. jaan.